میزان تولید شمش طلا در کشور به ۱۲ تن در سال رسیده است

داریوش اسماعیلی صبح امروز سه شنبه در مراسم افتتاح فاز دو پروژه معدن طلای ساری گونی قروه که به صورت ویدئو کنفرانس با حضور رئیس جمهور برگزار شد، اظهار داشت: فلز طلا از ارزشمندترین فلزات است که به عنوان پشتوانه اوراق بهادار می‌تواند در ارزش آفرینی بسیاری داشته باشد.
وی افزود: فلز طلا در صنایع مختلف مانند صنایع دفاعی, صنایع شیمیایی, پزشکی و هوا و فضا کاربرد بسیاری دارد و می‌تواند در سال جهش تولید در راستای توسعه اقتصادی کشور نقش بسیار مهمی داشته باشد.
معاون صنایع و معادن وزیر صنعت، معدن و تجارت کردستان ادامه داد: در حال حاضر کل ذخایر طلای جهان ۵۰ هزار تن است که ۳۲۰ تن در ایران قرار گرفته و با استفاده از نقشه‌های پهنه بندی و اکتشافات جدید امیدواریم این رقم به ۴۰۰ تن برسد.
اسماعیلی یادآور شد: کل تولید شمش طلا در ایران در سال ۹۱ تنها ۸۵۰ کیلوگرم بود و در پایان سال ۹۸ توانستیم این میزان تولید را به ۱۲ تن در سال برسانیم و شاهد افزایش ۱۴ برابری تولید باشیم.
وی با بیان اینکه در برنامه ششم توسعه کشور تولید شش تن طلا در نظر گرفته شده بود، بیان کرد: در حال حاضر سه تن در سال صادرات طلا داریم که ۱۸۰ میلیون دلار ارزش آن است.
معاون صنایع و معادن وزیر صنعت، معدن و تجارت کردستان در بخش دیگری از سخنان خود به افتتاح فاز دوم تولید شمش طلای ساریگونی قروه اشاره کرد و گفت: با راه انداری این فاز ظرفیت تولید سالانه شمش طلا در این معدن از دو هزار کیلوگرم به پنج هزار کیلوگرم می‌رسد.
اسماعیلی اظهار داشت: برای راه اندازی این فاز سه هزار میلیارد ریال از محل سود انباشته فاز اول معدن طلای زرکوه قروه سرمایه گذاری توسط سرمایه گذار خارجی پروژه انجام شده است.
وی با بیان اینکه راه اندازی این فاز برای ۳۵۰ نفر شغل جدید ایجاد کرده است، افزود: در مجموع در این پروژه هزار و ۳۲۰ نفر مشغول به کار هستند و امیدواریم باز هم شاهد ارتقای این طرح باشیم.
تاريخ : ۱۴۰۰/۳/۲۲
ورود پرسنل